• Edge of darkness. Foto: Nordisk Film

    Mel Gibson i Edge of darkness. Foto: Nordisk Film

  • Edge of darkness. Foto: Nordisk Film

  • Edge of darkness. Foto: Nordisk Film

Spänningsfyllt hämnddrama

Mel Gibson är tillbaka efter sju år bakom kameran, och han gör en av sina bästa roller någonsin. “Edge of Darkness” är thriller när den är som bäst: mörk, rå och med en spänning som smyger sig på.
 
 
Edge of darkness

Biopremiär 2010-02-05

Regi Martin Campbell

Manus William Monahan, Andrew Bovell

I rollerna Mel Gibson, Ray Winstone, Danny Huston, Bojana Novakovic, Caterina Scorsone

Originaltitel Edge of Darkness

Land Storbritannien, USA

Produktionsår 2010

Längd 117 minuter

Biodistribution Nordisk Film

Extern trailer Imdb WWW

 
Edge of darkness1
Thomas Craven (Mel Gibson) har nyss hämtat sin dotter Emma (Bojana Novakovic) på tågstationen. Kort därefter skjuts hon brutalt till döds. Under mordutredningen upptäcker Thomas sin dotters hemliga dubbelliv och en mörkläggningsaffär på regeringsnivå.

Thomas tvingas hålla tillbaka sorgen för att kunna fortsätta jakten på mördarna, men samtidigt lyser hans inre sorg vid flera tillfällen igenom och gråten ligger alltid nära till hands. Mel Gibson är perfekt för rollen som den mogne bostonpolisen – inte överdrivet temperamentsfull á la Martin Riggs utan bara outtröttligt hämndlysten. Här är en skådespelare som är klok nog att inte spela samma roll som han gjorde för 20 år sedan och som han idag inte skulle passa för. Istället blir det en fullträff när Gibson får använda sitt erfarna anlete till något som gör hans kvaliteter rättvisa.

Filmens främsta styrka ligger i dess många bottnar, dels i utredningen av det skumma företaget Northmoor men framförallt i fader/dotter-relationen. Thomas utforskning av sin dotters liv, som han inte har så bra koll på, och hemligheterna bakom hennes före detta arbetsgivare vecklas långsamt ut. I varje scen får vi reda på en ny detalj som vi sedan kan pussla ihop till en helhet, lagom till det att Thomas själv lyckas ta reda på hela sanningen. Utredningen blir alltmer intensiv av att Thomas starka hämndbegär växer för varje ny detalj han får reda på, något som gör att vi känner ett starkt patos till honom.

Ljussättningen är stämningsfull och spelar en stark roll i att bidra till filmens återhållsamma ton. Det är lågmält, gällande såväl ljuset som musiken (eller snarare dess frånvaro), spänningsfyllt och rått. Våldsscenernas råhet lyckas hålla sig på rätt sida i balansgången mellan brutalitet och sliskighet.

“Edge of Darkness” strålar av professionalism rakt igenom; från manusförfattaren William Monahan (“The Departed") till den intellektuella och karismatiske “undanröjaren” Jedburgh (briljant spelad av Ray Winstone). “Edge of Darkness” är, som ni förstår, mycket mer än en comebackande Mel Gibson.
 

Vad vill du göra nu?

Dela på

Pusha
 

Kommentera recensionen!

Tipsa en kompis

Skriv en egen recension! Logga in eller bli medlem

 

Kommentarer

Bra rulle med en åldrande Mel Gibson.Nästan så man gnuggar sig i ögonene mellan varven med Mad Max i minnet. :)

Pelles Reality

2010-02-19 kl 16:05

Kommentera recensionen!

 

Senaste filmrecensionerna

Mästerkatten – 2012-02-03

Järnladyn – 2012-02-03

En gång i Phuket – 2012-02-03

The Descendants – 2012-01-26

Tyrannosaur – 2012-01-13

Pojken med cykeln – 2012-01-13

Shame – 2012-01-06

Tinker, tailor, soldier, spy – 2011-12-25

The skin I live in – 2011-12-02

The Future – 2011-11-25

Filmnyheter
Från medlemmarnas bloggar

 

 

Filmer på gång

Vi måste prata om Kevin – Premiär 2012-02-17

Star Wars: Episod I - Det mörka hotet 3D – Premiär 2012-02-10

Sean Banan - Inuti Seanfrika – Premiär 2012-02-15

Nobels testamente – Premiär 2012-03-02

Isdraken – Premiär 2012-02-24

Prinsessan Lillifee 2: Den lilla enhörningen – Premiär 2012-02-10

Polis – Premiär 2012-02-10

The Artist – Premiär 2012-03-09

Järnladyn – Premiär 2012-02-03

Anonym – Premiär 2012-01-27

På väg till Berlin?
Besök Berlinow.com för de bästa tipsen!

 

 

Jobb inom film och tv