• Shrink – Fallet doktor Carter. Foto: Noble Entertainment

    Kevin Spacey i Shrink – Fallet doktor Carter. Foto: Noble Entertainment

  • Shrink – Fallet doktor Carter. Foto: Noble Entertainment

  • Shrink – Fallet doktor Carter. Foto: Noble Entertainment

Finkänsligt skådespeleri

Du vet känslan när man ser en film och man bara vill sitta kvar efteråt för att man blev så tagen, fascinerad eller bara otroligt tacksam för att det kommer sådana här filmer emellanåt. ”Shrink” är en sådan.
 
 
Shrink – Fallet doktor Carter

Videopremiär 2009-11-25

Visas på Stockholms Filmfestival 2009, 2009-11-19 Nordisk premiär

Regi Jonas Pate

Manus Thomas Moffett

I rollerna Kevin Spacey, Keke Palmer, Mark Webber, Dallas Roberts, Saffron Burrows

Originaltitel Shrink

Land USA

Produktionsår 2009

Längd 110 minuter

Biodistribution Noble Entertainment

Trailer Imdb WWW

 
Shrink – Fallet doktor Carter0
Kevin Spacey som haschrökande medelåldersman. Jag vet vad du tänker, det har vi sett förut, men det gör ingenting i det här fallet. Karaktären han gestaltar, en psykolog som tappat fotfästet och mår lika dåligt som sina klienter, eller tre resor värre, är helt underbart presenterad av Spacey.

Ibland kommer jag på mig själv gråtandes, inte för att det händer något otroligt dramatiskt utan för att jag blir hänförd av själva närheten och finkänsligheten i skådespeleriet och det filmiska uttrycket som finns i ”Shrink”. Bilderna, människorna och deras sårbara verklighet.

Kevin Spacey står ut framför övriga i rollistan. Med sitt tillbakahållna och finkänsliga skådespeleri känns det som om han stundtals rör sig bland karikatyrer, vilket jag inte nödvändigtvis säger vara en nackdel för filmen, tvärtom blir han ännu mer verklig.

Den maniske filmproducenten – som tar kokain och är rädd för att isbergen håller på att smälta och är paniskt förfärad över baciller, varför han vägrar att ta i hand eller ens nudda vid de människor han möter – eller den strävande manusförfattaren som jobbar med att parkera kändisarnas bilar på kokainfester.
Visst har vi sett dessa karaktärer förut, och visst blir det stundtals bildmässiga orgier och obligatorisk ”supa till och skrika ut över stan”-grejen vid Hollywood-bokstäverna på kullen. Trots det är det viktiga att vi får se att alla människor rör sig i samma sfär. Det spelar ingen roll vart du befinner dig i hierarkin, du kommer alltid att någon gång krocka med den brutala verkligheten.

Det är så här vi inte klarar av att göra film i Sverige. Det blir antingen komedi eller drama. Aldrig detta mittemellan som talar till båda dessa känsloläge, och dessutom klarar balansen.
 

Vad vill du göra nu?

Dela på

Pusha
 

Kommentera recensionen!

Tipsa en kompis

Skriv en egen recension! Logga in eller bli medlem

 

Inga kommentarer

Kommentera recensionen!

 

Senaste filmrecensionerna

Mästerkatten – 2012-02-03

Järnladyn – 2012-02-03

En gång i Phuket – 2012-02-03

The Descendants – 2012-01-26

Tyrannosaur – 2012-01-13

Pojken med cykeln – 2012-01-13

Shame – 2012-01-06

Tinker, tailor, soldier, spy – 2011-12-25

The skin I live in – 2011-12-02

The Future – 2011-11-25

Filmnyheter
Från medlemmarnas bloggar

 

 

Filmer på gång

Extremt högt och otroligt nära – Premiär 2012-02-17

Avalon – Premiär 2012-02-24

Shoo Bre – Premiär 2012-02-24

Chronicle – Premiär 2012-02-15

Vi måste prata om Kevin – Premiär 2012-02-17

Star Wars: Episod I - Det mörka hotet 3D – Premiär 2012-02-10

Sean Banan - Inuti Seanfrika – Premiär 2012-02-15

Nobels testamente – Premiär 2012-03-02

Isdraken – Premiär 2012-02-24

Prinsessan Lillifee 2: Den lilla enhörningen – Premiär 2012-02-10

På väg till Berlin?
Besök Berlinow.com för de bästa tipsen!

 

 

Jobb inom film och tv